instagram

Jak odpowiadać na ogłoszenia o pracę ?

Napisanie odpowiedzi wydaje się być proste. Jednak nie zawsze takie jest.
W tym wpisie przeczytasz o moich doświadczeniach i poznasz przykładowe wzory jak odpowiadać na ogłoszenia o pracę ?
Jak i gdzie szukać pracy, już wiesz.
Znalazłeś ogłoszenie, które Cię interesuje, masz już też kreatywne CV, które wyróżni Cię z kilkudziesięciu lub setek kandydatów.
Teraz czas na kontakt z przyszłym pracodawcą lub rekruterem.
W większości przypadków jest to jednak sam właściciel/kierownik/szef + osoba z kadr.
Na zatrudnienie profesjonalnego rekrutera stać najczęściej tylko duże sieci i korporacje.

Co napisać w e-mailu odpowiedzi na pracę ?


1. Czytaj dokładnie ogłoszenia
Jakie są wymagania i oczekiwania pracodawcy, a także jaką formułę ,,Wyrażam zgodę..." na przetwarzanie danych powinieneś zawrzeć w swoim CV. Zazwyczaj jest ona standardowa czyli :
 ,,Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji (zgodnie z Ustawą z dnia 29.08.1997 roku o Ochronie Danych Osobowych; tekst jednolity: Dz. U. z 2002r. Nr 101, poz. 926 ze zm.)."
innym razem bardziej rozbudowana
„Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez firmę (nazwa firmy) zawartych w ofercie pracy dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji zgodnie z Ustawą z dn. 29.08.97 o Ochronie Danych Osobowych DZ.U. z 2002 r. Nr 101,poz. zm. Przyjmuje do wiadomości, że przysługuje mi prawo wglądu do treści moich danych oraz ich poprawienia.”
kolejny punkt z CV czy wymagane jest zdjęcie oraz list motywacyjny.

2. Nie odpowiadaj na podejrzane ogłoszenia
O ile te na portalach pracuj.pl i praca.pl oraz innych tego typu należą raczej do pewnych i potwierdzonych. To te zamieszczone na portalach z ogłoszeniami bezpłatnymi olx.pl lub lokalnych już takie mogą nie być. Zwracaj uwagę na treść ogłoszenia. Czy podana jest nazwa firmy, adres, e-mail firmowy czyli z nazwą firmy/domeny np. : kadry@firma.pl, numer telefonu oraz data do kiedy trwa rekrutacja, a nawet o jakiej godzinie zostało napisane ogłoszenie.

3. Jak odpowiadać ?
Najczęściej wymagany jest kontakt e-mail, osobisty, listowny lub telefoniczny. Z tego ostatniego nie zdarzyło mi się skorzystać, ale wiem że są i tacy co preferują tą formę kontaktu. Ale zazwyczaj pytają oni o szczegóły lub wynagrodzenie itp. o tym w punkcie 5 tego wpisu.

4. Co napisać w e-mailu ?
Temat i załącznik, to dwa najważniejsze punkty twojej wiadomości. To, że wiadomość powinna być wysłana z e-maila, który masz podany w swoim CV, chyba nie muszą przypominać.
Temat: nazwa stanowiska lub numer ogłoszenia
Załącznik : plik doc, a najlepiej pdf podpisany CV.imię.nazwisko, CV_imię_nazwisko itp.

Kolejnym ważnym punktem jest treść twojej wiadomości. Powinna być krótka i na temat, a także pisana językiem formalnym i grzecznościowym.
Przykładowo może ona brzmieć tak :
Szanowni Państwo,
W odpowiedzi na interesującą ofertę pracy dla ........ przesyłam swoje CV oraz list motywacyjny w załączniku. Z góry dziękuję za czas poświęcony na ocenę mojej kandydatury. źródło

lub

W związku z ogłoszeniem, które ukazało się w/na ........ z data , dotyczącym rekrutacji na stanowisko .........o (nr ref.: 11/112), załączam moje dokumenty aplikacyjne. Uprzejmie proszę o rozważenie mojej kandydatury. W załączniku przedstawiam moje CV i List Motywacyjny. W przypadku wątpliwości lub dodatkowych pytań jestem do Państwa dyspozycji. źródło

lub 

W odpowiedzi na ogłoszenie dot. pracy w charakterze ...., w załączeniu przesyłam swoje dokumenty aplikacyjne. źródło

lub pracuj.pl

W nawiązaniu do ogłoszenia rekrutacyjnego zamieszczonego na portalu .... przesyłam dokumenty aplikacyjne i tym samym zgłaszam chęć udziału w procesie rekrutacji.


Z poważaniem
Imię i Nazwisko

Każda z tych formuł jest dobra, przy wysyłaniu należy dokładnie przeczytać swoją wiadomość, sprawdzić załącznik, a także zapisać wiadomość na dysku naszej skrzynki oraz we własnych notatkach. Ułatwi nam to w przyszłości odnalezienie oferty na którą wysłaliśmy swoje dokumenty, a także sprawi, że drugi raz nie odpowiemy na tą samą ofertę.

5. Jak nie odpowiadać na oferty pracy ?
Bardzo dobry artykuł na portalu blog.gumtree.pl tutaj.

W kolejnym wpisie opiszę moje doświadczenia na rozmowach kwalifikacyjnych oraz przykładowe pytania. Dlatego nie zapomnij do mnie wrócić, dodaj blog do obserwowanych lub polub mnie na facebook.com/blowerka.

Copyright © Blowerka