Ambitna projektantka Agnieszka Jawor

Dzisiaj w krea-torni proponujemy wam zapoznać się z ambitną i wytrwale dążącą do celu projektantką mody Agnieszką Jawor, która swój pierwszy projekt wykonała 15 lat. Jaka jest recepta jej sukcesu?

Krea-tornia: W jaki sposób zaczęła się Twoja przygoda z projektowaniem? Kiedy powstał Twój pierwszy projekt?

Agnieszka Jawor: Przygoda z modą zaczęła się już w dzieciństwie, kiedy upinałam i stylizowałam ubrania na lalkach. W późniejszym czasie zaczęłam to przenosić na sylwetkę ludzką, dzięki umiejętnościom konstruowania i szycia. Pierwsze projekty szyłam dla siebie, później dla znajomych i większego grona klientek. Przygoda z projektowaniem zainspirowała mnie tak bardzo, że aż przerodziła się w pomysł na życie. Mogę powiedzieć, że marzenie z dzieciństwa jest cały czas realizowane. Moim pierwszym projektem, który ujrzał światło dzienne była suknia ślubna dla przyjaciółki. To było około 15-stu lat temu.

K: Dla kogo są Twoje ubrania? Z myślą o kim są tworzone?

AJ: Ubrania, które tworzę, są dla kobiet ceniących indywidualność i niepowtarzalność, pragnących wyrażać siebie poprzez strój. Projektuję ubrania na „okazje”, jak i ubrania do codzinnego noszenia.

K: A jakie ubrania sama nosisz?

AJ: Uwielbiam stroje bardzo kobiece z nutą romantyzmu, niekiedy ekstrawagancji. Na codzień noszę sukienki, spódnice tuniki, spodnie o ciekawej konstrukcji lub nietuzinkowej materii. Wyrażam siebie poprzez oryginalne dodatki, takie jak obuwie i galanteria skórzana, które również projektuję.

K: Co Ciebie fascynuje, a co inspiruje?

AJ: Fascynują mnie rzeźbiarskie, pełne przepychu kolekcje Johna Galliano. Inspiracje czerpię z architektury, sztuki, książek, podróży, z myśli i obrazów kłębiących się w mojej głowie.

K: Wiadomo, że w karierze każdego projektanta zdarzają się potknięcia – na drodze jest dużo barier, które trzeba pokonać. Jak sobie radzisz z problemami, chwilami zwątpienia? Czy w ogóle je masz?

AJ: Jestem ambitna i wytrwale dążę do celu, nigdy się nie poddaję i nie rezygnuję – oto moje motto na problemy i zwątpienia! 🙂

K: Pracownia projektanta jest jego Twierdzą, a jak wygląda Twoja Twierdza? Jak powstają Twoje projekty i kolekcje?

AJ: W mojej pracowni panuje artystyczny rozgardiasz, w którym muszę mieć wszystko pod ręką. Pracownia jest skarbnicą różnego rodzaju tkanin, dodatków, form, makiet. Pomysły na kolekcje rodzą się pod wpływem danej inspiracji, pracy z tkaniną, niekiedy podczas modelowania przestrzennego na manekinie. Proces tworzenia zaczyna się w głowie, następnie przelewam myśl na papier, po czym poszukuję odpowiednich tkanin i sporządzam konstrukcję.

K: Jakie masz plany na przyszłość? Nad czym teraz pracujesz?

AJ: Najbliższymi planami na przyszłość jest otwarcie własnego butiku, w którym klientki oprócz przyjemności z robienia zakupów mogłyby zasięgnąć porady stylistycznej przy kawie. Obecnie poszerzyłam swój asortyment o projektowanie i szycie torebek damskich z naturalnej skóry.

K: Gdzie można obejrzeć Twoje prace i jak je można zamówić?

AJ: Moje prace można obejrzeć na autorskiej stronie, a także zamówić poprzez nią. Adres strony to: agnieszkajawor.pl.

K: Na koniec, może jakaś drobna rada dla czytelników i czytelniczek krea-tornia.pl? 🙂

AJ: Radę, jaką mogłabym udzielić czytelniczkom i czytelnikom, jest stawianie na indywidualność oraz odzwierciedlanie swojego wnętrza wyrażonego w ubiorach czy dodatkach. Zachęcam do eksperymentów z modą, jak również do odwiedzenia mojej strony internetowej. Dziękuję.