Warto dbać nie tylko o ulubione buty, ale o każde, które zdecydujemy się kupić. Każde buty wymagają naszych starań, by służyły nam jak najdłużej oraz by można było ich używać przez wiele godzin bez negatywnego wpływu na samopoczucie czy nawet zdrowie.
Jakie zagrożenia czyhają na buty?

Niestety obuwie nie mają łatwego życia. Zakładając je oraz nosząc każdego dnia, trzeba liczyć się z różnymi czynnikami, takimi, jak nierówne chodniki, dziury, piasek, błoto, śnieg, sól, pleśń, pot. Wszystkie te czynniki mogą buty uszkodzić zarówno od środka, jak i od zewnątrz. Z czasem niektóre buty się odkształcają, zmienia się ich wnętrze, rolują się wkładki, co ma negatywny wpływ na komfort noszenia, a czasami wręcz uniemożliwia zakładanie butów i ich noszenie.
Systematyczna pielęgnacja

Żeby buty służyły nam jak najdłużej, powinniśmy o nie dobrze dbać i wszelkie czynności pielęgnacyjne wykonywać na bieżąco, a nie odkładać je na później. Czas w takim wypadku nie działa na naszą korzyść.

Podstawa to systematyczne czyszczenie obuwia. To bardzo ważne, by nie nakładać na buty pasty, zanim dobrze nie wyczyścimy ich powierzchni. Kolejna ważna zasada to zapoznanie się z zaleceniami producenta. Każdy but musi być oznaczony w taki sposób, by klient ani użytkownik nie miał wątpliwości, z czego dane obuwie jest wykonane oraz w jaki sposób należy je pielęgnować. Tych informacji powinien też klientowi udzielić pracownik sklepu. Często informacje o sposobie czyszczenia i pielęgnacji zamieszczone są na dołączonej do zakupionego obuwia ulotce.
Jak usuwać smugi po soli?

Sporo frustracji powodują pojawiające się zimą na obuwiu smugi, które są wynikiem wszechobecnego stosowania soli kuchennej.

Niestety nie sposób uniknąć tego typu zmian na skórze, nie ma idealnego sposobu, by walczyć z białymi śladami. Najczęściej sprawdza się przemywanie zacieków przy użyciu wody oraz odrobiny octu. Jeśli buty są wykonane z nubuku, można spróbować usuwać z nich zabrudzenia przy użyciu kawałka skórki chleba.
Podstawowe zasady czyszczenia

Wiele osób popełnia ten sam błąd, czyszcząc buty, nie czekając aż one wyschną, przed przystąpieniem do nakładania farby. Tymczasem usuwając zabrudzenia trzeba mieć na to czas, by buty w pełni wyschły.

Kolejny błąd to próba przyspieszenia wysychania, kładąc buty na grzejniki, blisko źródeł ciepła. Tego też należy unikać, bo można w ten sposób na stałe odkształcić buty. Bardzo ważne jest, by suszyć buty w temperaturze pokojowej.

Kolejna ważna zasada to wybór odpowiedniego rodzaju pasty. Należy dobrać specyfik do koloru butów. Nie jest to trudne, ponieważ w ofercie znajdują się pasty do butów w wielu kolorach, zaczynając od bezbarwnych, poprzez brązowe w różnych odcieniach, a kończąc na klasycznych i nadal najpopularniejszych farbach czarnych.